15,331,459 TL

Kazandırdığı Fon Miktarı ile Türkiye'nin Lider Proje Ofisi

Tanzanya

Geniş ve büyüyen yerli nüfusa sahip Tanzanya  stratejik konumu , doğal kaynaklarının bolluğu ve  siyasi iç istikrarıyla , benzersiz bir cazip yatırım fırsatı sunuyor. 

 

44.900.000 (ulusal nüfus sayımı 2012) nüfusu ile ülke Doğu Afrika'nın en büyük ve yeni orta sınıfı hızla büyüyor. Tanzanya Hint Okyanusu'na bakmaktadır; onu çevreleyen 5 karayla çevrili ülke için doğal ticaret kapısıdır, bunlar; Kongo, Ruanda, Burundi, Uganda ve Zambiya Demokratik Cumhuriyeti’dir. Ülke geniş doğal zenginlikleri ile daha fazla kutsanmış: altın, elmas, bakır, kömür şeklinde minerallere; son zamanlarda büyük Sahillerinde doğal gaz keşifleri ve oyun rezervleri ve plajları da dahil olmak üzere güzel doğa manzarası geniş yolları sahiptir.  

 

Demokratik ilkeler , ülkede sıkıca kökleşmiş; 1961 yılından beri bağımsız,  ülke bir iç savaş yaşanmamıştı  ve siyasi liderler seçim süreci yoluyla iktidara gelmişti. Serbest piyasa ilkeleri de sıkıca kökleşmiş, ard arda gelen Hükumetler açılmaya ve  Tanzanya'nın ekonomide liberalleşmesi yolunda devam etmiştir.

 

Tanzanya % 7 reel GSYH büyümesini  5 ardışık yıl elde etti ve Dünya Bankasının şövalye nişanı verdiği  “%7 kulüp” üyesidir, bir grup ülke %7 elde edeceğini  veya önümüzdeki 10 yıl için  daha fazla reel GSYH büyüme elde edileceğini tahmin ediyor. Tanzanya’da yatırımlar, Tanzanya’nın üyesi olduğu Multilateral Invenstment Guaratee Agency (MIGA) (Çok yönlü yatırım garanti ajansı) gibi yatırımların teşviki çeşitli koruma anlaşmalar ve yatırımlar teşviki yoluyla ulusallaştırma ve kamulaştırmaya karşı garantilidir

 

Tanzanya ayrıca özel ikili ticaret ve yatırım anlaşmaları ve düzenlemeler yoluyla Amerika ve Avrupa gibi dünyanın büyük pazarlara erişim sağlar, örneğin Tanzanya’nın imzaladığı  Afrika Büyüme Fırsat Kanunu (AGOA)

 

Bu,  muhtemel yatırımcılara ve ilgili partilere derinlemesine bilgilerle Tanzanya’da yatırım hakkında rehberlik sağlar:

 

-Ülkeye sunulan ana yatırım fırsatlarına bir bakış

-Ülkelerin coğrafi, politik ve ekonomik karakterlerinin bir özeti

-İlk sorumlu kuruluşa teşvik için bir giriş ve ülkeye, Tanzanya Yatırım Merkezi’ne (TIC) kolaylaştırıcı yatırım.

 

Yatırımların öncelik alanları şunlardır: 

- Tarım & hayvancılık geliştirme

- Doğal kaynakları 

- Turizm 

- Üretim 

- Petrol ve Madencilik 

- Gayrimenkul 

- Ulaşım 

- Hizmetler 

- BİT 

- Finansal Kurumlar 

- Telekomunikasyon 

- Enerji 

- İnsan Kaynakları

- Ekonomik Altyapı 

- Yayın

 

 

Tanzanya’nın üye olduğu Kurum ve Kuruluşlar:

• Güney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC)

• Doğu Afrika Topluluğu (EAC)

• Uluslar arası Siyasi Risk Sigortası (MIGA)

• Afrika Ticaret Sigortası (ATIA)

 

AFRİKA’DA YATIRIM FIRSATLARI